Vítek PŘINDIŠ, loňský úspěšný reprezentant štafet EUROFOAM SPORT TEAMU dosáhl vynikajícího úspěchu při závodech v Austrálii, společně s nedávným úspěchem Petra LOSMANA na maratónu v Římě tak forma závodníků EUROFOAM SPORT TEAMU graduje a můžeme si jen přát aby vyvrcholila právě při letošním DOLOMITENMANNOVI.
AUSTRÁLIE 2010
Za zimní přípravou jsme se letos vydali na sedmitýdenní soustředění do daleké Austrálie, země klokanů.
Městečko Penrith, kde jsme bydleli, se nachází jen hodinu od hlavního města, Sydney. Vodácký areál byl na tomto místě vystavěn při příležitosti Olympijských her v roce 2000. Síla moderního kanálu spočívá v síle šesti turbín, který zajišťuje vyšší úrověň obtížnosti, pro trénink však ideální.
Zdejší prostředí je pro zimní přípravu naprosto ideální, a tak není divů, že se sem sjíždí všichni nejlepší slalomáři z celého světa, aby se na nadcházející sezonu připravili co nejlépe. Díky tomu se na vodě potkáváte se závodníky, které většinou vídáte jen během letní sezony, což je i skvělá příležitost i k tomu leccos okoukat a něco nového se přiučit i od ostatních.
Dalším výhodným aspektem je počasí. Jelikož v Austrálii během našich zimních měsíců pomalu končí léto a začíná podzim, teploty se v průměru pohybují kolem 25 až 30 stupňů Celsia, což jsou ideální podmínky pro trénování.
Tréninkové dny jsou mírně monotónní, vztyk z postele okolo sedmé hodiny a v osm už na kanál. Jelikož je často využívám ke komerčním účelům, slalomáři dostávají možnost pohybovat se v něm v ranních a odpoledních hodinách.
Po prvním tréninku následuje chvilka odpočinku a dobrý oběd u filmu nebo knížky. Kolem čtvrté hodiny probíhá trénink druhý, po kterém většinou následují další doplňkové aktivity, jako jsou běh či jiná cvičení. Po večeři už nezbývá nic jiného, než se po náročném dni uchýlit do postele.
Tréninkové cykly s postupem času gradovaly, což se projevovalo znatelnou únavou a těšením se na víkend, který jsme většinu času trávili, až na výjimku sobotního tréninku, odpočinkem v Sydney, na pláži nebo jiném výletě.
Měli jsme možnost se zúčastnit i velkého mezinárodního závodu Oceania Open. Jaké to bylo a jaké úspěchy se nám podařily, o tom v dalším článku.
.
ZÁVODY OCEANIA OPEN
Součástí naší přípravy ve slunné Austrálii byl i mezinárodní závod Oceania Open, jenž se započítává do žebříčku závodů World Raking Race. Otevřeného mistrovství Oceánie se v kategorii kajakářů sešlo na startu téměř devadesát závodníků ze všech koutů světa. Po prvním kvalifikačním dni se do nedělního semifinále probojovávalo čtyřicet nejrychejších jezdců. Hned první vydařenou jízdou jsem obsadil devátou pozici, což mi zajistilo jasný postup do semifinále.V nedělním závodě jsem se v semifinálové jízdě nevyvaroval doteku na jedné z posledních branek, ale naštěstí má jízda byla dostatečně rychlá, abych se i přes dvouvteřinovou penalizace dostal se svým časem na deváté místo. Nakonec pro mě protest proti penalizaci jednoho z francouzských závodníků odsunul až na pozici desátou, která všakneznamenala žádnou větší změnu. Finálovou jízdu jsem odstartoval velmi dobře, nedopustil jsem se žádných trestných dotyků a můj finálový čas byl o půl vteřiny rychlejší než předchozí semifinále. Mrzet mě však může závěr trati, kde mi postupně začaly docházet síly a trochu času jsem ztratil na posledních osmi brankách. Nakonec jsem obsadil výborné sedmé místo, které v takto nabité konkurenci, kdy se na startu objevili závodníci z olympijských her a světových pohárů, považuji za velký úspěch.