EUROFOAM SPORT TEAM
adrenalinové sporty, dolomitenmann, mtb, paragliding, adrenalin cup, trénikové plány

POTŘEBUJE BĚŽEC VÍCE PÁRŮ BOT?

Potřebuje běžec více párů bot ?

 

Při výběru sportovní obuvi část kondičních běžců stále  věnuje pozornost spíše designu popř. ceně, než vhodnosti obuvi pro daného běžce. Bez ohledu na počet bot je tedy v prvé řadě důležité nazout takové boty, které jsou vhodné právě pro vaši nohu, respektive pro váš způsob došlapu.

O pronaci a supinaci toho bylo již napsáno poměrně dost, ve zkratce tedy jen k základním pojmům. Nejčastějším způsobem došlapu je vybočení kotníků směrem dovnitř – pronace, která se týká až 60% běžců. Při tomto způsobu došlapu je výrazně zatěžovaná jak achilova šlacha, tak i podélná klenba chodidla. V kombinaci s možnou zvýšenou hmotností může nevhodně zvolená obuv způsobit zdravotní komplikace, popř. ztrátu chuti do dalšího běhání vlivem častého přerušování přípravy. Na vině však není běhání samotné, ale nedůslednost při výběru vhodné boty (samostatnou kapitolou je frekvence zatěžování běžeckou aktivitou pro běžce s vyšší hmotností). Pro těžší běžce s jakoukoliv (i mírnou pronací) je vhodné použití pronační obuvi i pro tempové tréninky, popř. závody. Speciální závodní boty s váhou do 220g jsou pro tuto skupinu běžců tabu.

Dalším způsobem došlapu je supinace, která postihuje až 30% běžců a vyznačuje se došlapem na vnější část chodidla v jeho celé části. Pro běžce s touto diagnózou je možné používat boty určené pro optimální podobu došlapu, nejlépe v kombinaci s obuví přímo určenou pro běžce se supinací. Bohužel sortiment běžeckých bot je pro tuto kategorii velmi slabý. Zcela nevhodné je pro supinátory použití běžeckých bot určených pro eliminaci pronace, které mohou být příčinou zranění a tréninkového výpadku.

Pouze cca 10% šťastlivců se může pyšnit bezproblémovým došlapem (tzv. neutrální došlap), i pro ně však platí nutnost správného výběru běžeckých bot. Pro běžce s neutrálním došlapem je poměrně slušný výběr i v našich sportovních obchodech a z uvedených třech skupin běžců mají jistě největší možnost výběru bot.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat anomáliím při došlapu způsobených úrazem či zraněním, zde je nutné nejen správně zvolit odpovídající botu, ale běžeckou zátěž ještě kombinovat s vhodnými kompenzačními cviky. V samotném tréninku je pak vhodné část přípravy absolvovat pomocí tzv. nespecifických zatížení (pro běžce kolo, in-line, spinning, běžecké lyžování, …)

Nyní se na střídání a počet běžecké obuvi podíváme z pohledu počtu naběhaných kilometrů.

Pro stanovení počtu párů běžecké obuvi je vhodné dodržovat následující zlaté pravidlo : NA KAŽDÝCH ZAPOČATÝCH 100 BĚŽECKÝCH KILOMETRŮ ZA MĚSÍC JEDEN PÁR TRÉNINKOVÝCH BOT !  Do počtu párů nezapočítávejme závodní obuv, z důvodu minimální kilometráže naběhané v těchto botách . Běžec s měsíční kilometráží 240km by tedy ve své přípravě měl používat až tři páry běžeckých bot.

Střídání běžecké obuvi u začínajících běžců a běžců s kilometráží  do 150km/měsíc lze pro všechny kategorie (pronace, supinace, neutrální nášlap) zjednodušit na střídání bot vhodných pro základní objemový trénink (těžší bota s velmi dobrým tlumením vážící více než 350g) s přihlédnutím k faktu, že dokroková fáze vzhledem k nízké rychlosti běhu probíhá většinou přes patu, popř. přes celou plochu chodidla. Vzhledem k poměrně malému rozptylu mezi závodním a tréninkovým tempem této skupiny běžců a již zmíněným způsobem dokrokové fáze není vhodné používání tzv. závodní běžecké boty (velmi lehká bota do cca 220g s minimálním tlumením). Pro běžce s hmotností do 75kg můžeme doporučit používání běžecké obuvi určené pro tempové tréninky (bota ve váhové kategorii cca 260 – 320g, dostatečně lehká, ale již poměrně slušně odtlumená bota).

Pro běžce s kilometráží 150 – 200km za měsíc je již možno doporučit střídání bot pro objemovou přípravu s obuví určenou pro tempové tréninky. Pro běžce s hmotností do 75kg je možné použití i závodních běžeckých speciálů. Z pohledu střídání běžecké obuvi je vhodné respektovat vhodnost dané obuvi pro určitý podklad a nepoužívat např. krosovou obuv na výrazně tvrdém podkladu.

Běžci s kilometráží nad 200km/měsíc by v botníku měli nalézt tři páry tréninkové běžecké obuvi (objemová příprava, tempové tréninky, krosové boty) a s přihlédnutím k výkonnosti, hmotnosti, popř. míry supinace či pronace také závodní boty. Pokud většinu tréninků absolvujete na silnici, nebo vyloženě tvrdých površích nahraďte krosové boty druhým párem pro objemovou přípravu.

Pro všechny uvedené skupiny však platí zdravotní prospěšnost střídání běžeckých bot pouze v případě respektování omezené životnosti sportovní obuvi. Pro pravidelně zatěžované běžecké boty platí udržení optimálních tlumících prvků boty po maximálně cca 1200 – 1400km. Další používání bot při běžeckém tréninku je bohužel nejlepší cestou ke zranění.

Při střídání běžeckých bot je zároveň vhodné použití obuvi od různých výrobců. Každá bota nějakým způsobem zatěžuje vaši nohu a střídáním obuvi různých výrobců zmenšujete riziko případného zranění vlivem používání stále stejných bot. Doporučujeme tedy nejen střídání bot z pohledu tréninku (objemová příprava, tempové tréninky,… ), ale v ideálním případě i od různých výrobců běžecké obuvi. Samozřejmě s přihlédnutím k případným anomáliím vašeho došlapu. Důležitá je i správné velikost bot. Malé boty vám nezpůsobí jen slezení nehtů po delším objemovém tréninku, ale trvalý tlak na úpon achilovy šlachy může vyvolat zánět v dané oblasti. Naproti tomu zbytečně velká bota neudrží nohu ve správné poloze především ve fázi došlapu a následné pohyby chodidla v botě mohou vést k zánětům svalů a šlach hlezenního kloubu a dalším zdravotním komplikacím. Nepodceňujte i zavazování běžeckých bot – nadměrně utažené tkaničky způsobí otlaky a omezují prokrvení chodidla, zavazujte boty tak, aby na noze bota seděla a běh byl pro vás příjemný.

Vybírejte tedy svoji běžeckou obuv pečlivě a užívejte si co nejvíce běžeckých kilometrů ve zdraví!

 

Kalendář ON-LINE tréninkové plány

Vzkazovník

 • Radek Sedlák 29.06.2020 v 14:07 Vinařská 50 2020 ZRUŠENA Letošní ročník Vinařské 50 (Znovincup) byl nejprve přeložena na 1. srpna. Nyní však došlo k jeho zrušení. Víve na www.vinarska50.cz
 • Pepa 27.08.2019 v 11:32

  TŘEŠTICKÝ TRIATLON 2019: ve středu 28. srpna pořádá Jan Procházka mtb triatlon, začátek je v 16:30 u rybníka na třeštické rovince, tratě přiměřeně krátké.

 • Pepa 15.05.2019 v 15:14

  O ŠTAMBERSKÉHO KRÁLE: výsledky naleznete pod bannerkem na hlavní stránce,

 • Pepa 12.04.2019 v 10:06

  OKOLO ZUDOVA VRCHU 2019:
  EUROFOAM Josef Vítů-Jan Smrčka-Jakub Vítů-Pavel Bartoň
  EUROFOAM SPORT Marek Brož-Lukáš Trkola- Josef Vítů st.-Šárka Čejková
  Týmový sraz ve 12:00 na zadním parkovišti.

   

 • Pepa 8.04.2019 v 08:47

  OKOLO ZUDOVA VRCHU:cyklistická sezóna startuje již tento víkend, v sobotu 13. dubna 2019. Zájemci o start ve štafetách EUROFOAM SPORT TEAMU zasílejte návrhy na sestavení štafet do čtvrtka 11. dubna na smatana@eurofoam-sport.cz, v pátek budou sestavy štafet zveřejněny na webu.

 • Milan Fajt 9.07.2018 v 09:34 Ahoj,kdo je teď schopen,nebo vyřizuje licence? Díky Milan
 • Pepa 6.07.2018 v 20:54

  Fota VINAŘSKÁ 50: fota Lucie Canovové z letošního Author Znovín cupu naleznete zde:
  https://eurofoam.rajce.idnes.cz/Eurofoam__ZNOVIN_2018
  jméno: Eurofoam 2018
  kód: Znovín 2018
   

   

 • Pepa 6.04.2018 v 11:24

  OKOLO ZUDOVA VRCHU - ZMĚNY ve štafetách viz článek.

 • Pepa 12.03.2018 v 11:46

  OKOLO ZUDOVA VRCHU 2018: Tradičmí "otvírák" bikové sezóny se letos koná v sobotu 7. dubna. Potvrzení účasti a návrhy na sestavení štafet zasílejte na smetana@eurofoam-sport.cz do konce března.

 • Pepa 30.01.2018 v 10:58

  FOTO TÝDNE: Všem závodníkům Eurofoam sport teamu přejeme v sezóně 2018 co nejvíce podobných umístění, jaké dosáhl Matýáš Smrčka v předchozí sezóně!

1 2 3 4 5 6 7 další
Foto týdne

EUROFOAM SPORT TEAM
Mgr.Josef Smetana
Partlicova 280/15
TŘEŠŤ 58901

mobil: +420 604 202 983
email: smetana@eurofoam-sport.cz

 


www.eurofoam-sport.cz

Úvodní stránka Mapa stránek Kontakt

www.eurofoam-sport.cz