EUROFOAM SPORT TEAM
adrenalinové sporty, dolomitenmann, mtb, paragliding, adrenalin cup, trénikové plány

JAK SPRÁVNĚ ZAVÁZAT TKANIČKY?

JAK SPRÁVNĚ ZAVÁZAT TKANIČKY?

ZAVAŽ MI STŘEVÍČEK

Legendární pohádková věta dostává mezi běžci zvýšeného významu. Málokdo máme svého vlastního „vazače“ a zavazovat boty umíme většinou od začátku školní docházky. Na první pohled jednoduchou činnost ale dokonale nezvládnou všichni. Každodenně potkáváme běžce, kteří pobíhají s rozvázanou tkaničkou, nebo jsou nuceni uprostřed běhu upravovat šněrování. A to i při závodech!

A není to jen rozvazování, co běžce potrápí v souvislosti se šněrováním. Širší nebo velmi úzké chodidlo, vysoký nárt nebo různé anomálie může vhodné šněrování zmírnit, nebo zcela odstranit. Někdy stačí jen změnit způsob provlékání tkaniček očkem boty (místo vrchního třeba spodní), nebo využít poslední očko (dírku) v botě. Tu řada běžců zcela ignoruje a nepoužívá ji. Přitom právě jejím použitím se zamezí nežádoucímu pohybu chodidla v závodní nebo krosové botě.

S trochou nadsázky platí, že co běžec, to jinak zavázané boty. Bylo nakonec nemožné vměstnat na tři strany vše o zavazování běžeckých bot. Tak tedy alespoň to nejzajímavější a nejpodstatnější. Necháte se inspirovat, nebo zůstanete u toho svého?

 

PRO LENOCHY

Začněme něčím pro ty, kteří zavazování naprosto nesnášejí. Některé značky jim vycházejí vstříc a nabízejí modely „nazouváky“. Tkaničky tak vůbec nemají, nebo mohou zůstat zavázané i při nazouvání boty. K dokonalému usazení na noze mají ale poměrně daleko. Hodí se především pro velmi pomalé tempo běhu a kratší vzdálenosti. Zároveň nejsou příliš vhodné do terénu. Kromě toho, že takový způsob obouvání ničí vnitřek boty je spojení boty s nohou nestabilní a dochází k pohybu nohy v botě.

Suchý zip mají v oblibě děti (i jejich rodiče). Je rychlý a snadný. U běžeckých bot pro dospěláky se ale prakticky nepoužívá. Vyzkoušeli jsme ještě jednu možnost. Zavazování na magnet. Fungovalo ale jen u malých dětí. U ostatních se magnet rozpojil už při prvním zrychlení. Ale jako nápad zajímavé!

FOTO

PUMPIČKA

Značka Reebok přišla před časem se systémem nafouknutí svršku boty, který má nahrazovat klasické zavazování. Systém značka stále zdokonaluje a třeba samotná pumpička se postupně z místa pod kotníkem přesunula na praktičtější zakončení jazyka boty. Přesto je bota oblíbenější pro různé druhy kondiční cvičení než pro samotný běh.

SYSTÉM BOA

Zavazování otočným zámkem a systémem lanek místo tkaniček je oblíbený především u cyklistických treter. Občas jej zkusí zařadit do nabídky i některá běžecká značka. Výhoda je jasná – jednoduché uzamčení nohy v botě. Otočím a je hotovo! Nevýhodou je příliš pevné a nepružné šněrování. To je pak příčinou otlaků zejména při delším výběhu.

FOTO
 

RYCHLOŠNĚROVÁNÍ

Především značka Salomon je známá zavazováním se zadrhovadlem. Používání je rychlé a snadné, přesah tkaniček lze schovat do kapsičky na jazyku. Hodí se ale především do terénu, nehrozí rozvázání zachycením tkaniček o větev, kořen a podobné nepříjemnosti. Větším tlakem na nárt ale nemusí vyhovovat všem. I samotná značka jej u silničních modelů nepoužívá.

FOTO

TRIATLON

Kde jinde se inspirovat k rychlému a pohodlnému zavázání boty, než u borců, kteří v takové disciplíně přímo závodí. Ano čtvrtá disciplína triatlonu je depo a v něm nazouvání, potažmo zavazování bot. Hobby triatlonisté používají zadrhovadla k běžným tkaničkám. Oblíbené jsou mezi triatlonisty gumové tkaničky. Ty umožňují nazutí téměř zavázané boty. Stačí pak zadrhovadlem dotáhnout a můžete vyběhnout. Ti nejlepší zvládají přezutí během několika málo vteřin.

FOTO

PRO ESTÉTY

Tkaničky je možné zavázat na mnoho způsobů. Stejné je to se samotným provlečením tkaniček. Pokud vám klasické křížení tkaniček připadá nudné nebo nevzhledné, řešení je hned několik. Ne každý způsob je ale vhodný pro běhání. Může být ale vhodnou variantou při různých problémech, třeba s vysokým nártem.

FOTO

KLASIKA aneb JAK SI ZAVAZUJI BOTY JÁ

Běhám již pětatřicet let. Tkaničky si zavazuji od nepaměti stále stejně. Bota se mi při závodu rozvázala jenom jednou. Na Velké Kunratické mi nechtěně jeden z běžců přišlápl nohu tretrou. Hřeby přetrhly tkaničku a já běžel od Hrádku s rozvázanou botou. Používám jednoduchý a osvědčený způsob zavazování. K běžnému zavázání přidám ještě další uzel se smyčkami zakončení. Vše co přečnívá, pak provléknu pod třetím křížením tkaniček na nártu. To je vše. Bota se tak může rozvázat jen při opravdové smůle.

S ÚSMĚVEM

Zavázání bot lze provést i s úsměvem. Plastové náhražky tkaniček možná pěkně vypadají, na běhání je ale nezkoušejte. To svítící tkaničky zcela nezatracujeme, jako doplňkový reflexní prvek mohou pomoci, zejména při velmi špatné viditelnosti. Nesmějí být ale z plastu, jako ty na našem obrázku.

FOTO

Josef Smetana
2019

Kalendář ON-LINE tréninkové plány

Vzkazovník

 • Radek Sedlák 29.06.2020 v 14:07 Vinařská 50 2020 ZRUŠENA Letošní ročník Vinařské 50 (Znovincup) byl nejprve přeložena na 1. srpna. Nyní však došlo k jeho zrušení. Víve na www.vinarska50.cz
 • Pepa 27.08.2019 v 11:32

  TŘEŠTICKÝ TRIATLON 2019: ve středu 28. srpna pořádá Jan Procházka mtb triatlon, začátek je v 16:30 u rybníka na třeštické rovince, tratě přiměřeně krátké.

 • Pepa 15.05.2019 v 15:14

  O ŠTAMBERSKÉHO KRÁLE: výsledky naleznete pod bannerkem na hlavní stránce,

 • Pepa 12.04.2019 v 10:06

  OKOLO ZUDOVA VRCHU 2019:
  EUROFOAM Josef Vítů-Jan Smrčka-Jakub Vítů-Pavel Bartoň
  EUROFOAM SPORT Marek Brož-Lukáš Trkola- Josef Vítů st.-Šárka Čejková
  Týmový sraz ve 12:00 na zadním parkovišti.

   

 • Pepa 8.04.2019 v 08:47

  OKOLO ZUDOVA VRCHU:cyklistická sezóna startuje již tento víkend, v sobotu 13. dubna 2019. Zájemci o start ve štafetách EUROFOAM SPORT TEAMU zasílejte návrhy na sestavení štafet do čtvrtka 11. dubna na smatana@eurofoam-sport.cz, v pátek budou sestavy štafet zveřejněny na webu.

 • Milan Fajt 9.07.2018 v 09:34 Ahoj,kdo je teď schopen,nebo vyřizuje licence? Díky Milan
 • Pepa 6.07.2018 v 20:54

  Fota VINAŘSKÁ 50: fota Lucie Canovové z letošního Author Znovín cupu naleznete zde:
  https://eurofoam.rajce.idnes.cz/Eurofoam__ZNOVIN_2018
  jméno: Eurofoam 2018
  kód: Znovín 2018
   

   

 • Pepa 6.04.2018 v 11:24

  OKOLO ZUDOVA VRCHU - ZMĚNY ve štafetách viz článek.

 • Pepa 12.03.2018 v 11:46

  OKOLO ZUDOVA VRCHU 2018: Tradičmí "otvírák" bikové sezóny se letos koná v sobotu 7. dubna. Potvrzení účasti a návrhy na sestavení štafet zasílejte na smetana@eurofoam-sport.cz do konce března.

 • Pepa 30.01.2018 v 10:58

  FOTO TÝDNE: Všem závodníkům Eurofoam sport teamu přejeme v sezóně 2018 co nejvíce podobných umístění, jaké dosáhl Matýáš Smrčka v předchozí sezóně!

1 2 3 4 5 6 7 další
Foto týdne

EUROFOAM SPORT TEAM
Mgr.Josef Smetana
Partlicova 280/15
TŘEŠŤ 58901

mobil: +420 604 202 983
email: smetana@eurofoam-sport.cz

 


www.eurofoam-sport.cz

Úvodní stránka Mapa stránek Kontakt

www.eurofoam-sport.cz